De toekomst is dichterbij dan we denken

Met TuinRetail2030 kijken we vooruit naar hoe onze sector er in 2030 uitziet. Tijdens de bijeenkomst van 6 mei 2026 lieten de inzichten van Tamar Krijgsman, John Lin en het onderzoek van de Hogeschool van Amsterdam duidelijk zien dat de toekomst al begonnen is en dat er kansen liggen die we morgen al kunnen benutten. Wil je meer inzichten en voorbeelden uit de praktijk? Sluit aan bij de volgende TuinRetail2030 bijeenkomst.

Aanmelden TuinRetail2030 bijeenkomst - 28 oktober 2026

China laat zien waar retail naartoe beweegt
Waar het Westen ooit het voorbeeld was, loopt China nu voorop: online en offline zijn volledig geïntegreerd, social media is een direct verkoopkanaal en innovaties verspreiden zich razendsnel. De belangrijkste les: social commerce wordt ook in Nederland mainstream. Met de komst van TikTok Shop verandert social media van marketingkanaal in een plek waar directe omzet ontstaat. Content die verkoopt draait om authenticiteit, expertise en visuele impact. Precies de kracht van medewerkers die dagelijks met producten werken.

De Nederlandse consument verandert snel
Tegelijkertijd schetst PwC een realiteit die schuurt: groei komt niet meer vanzelf. De consument kiest bewuster, verwacht inspiratie én gemak, en denkt niet in kanalen maar in één naadloze ervaring. Voor tuincentra betekent dit dat de winkelbeleving, online informatie en service elkaar moeten versterken.

De praktijk: sterke basis, maar digitale gaten
Het onderzoek van de Hogeschool van Amsterdam laat zien dat de basis in tuincentra sterk is: klanten voelen zich welkom en de productkennis is hoog. Maar er zijn ook duidelijke knelpunten. De grootste is de omnichannel kloof: voorraadinformatie klopt vaak niet, prijzen ontbreken online en Click & Collect is zelden beschikbaar. Daarnaast laten medewerkers kansen liggen doordat ze klanten niet proactief aanspreken, terwijl hun kennis juist een enorme troef is.

De rode draad: We hebben een sterk fundament, maar laten waarde liggen in digitalisering en proactief verkopen.

Wat kun je morgen al doen?

  • Voorraad op orde: zorg dat online informatie klopt en voeg prijzen toe.
  • Activeer medewerkers: maak van productkenners echte adviseurs.
  • Start met simpele content: korte video’s vanuit de winkel werken beter dan reclame.
  • Maak duurzaamheid zichtbaar: niet als eilandje, maar door de hele winkel én online.

 

Delen
maandag, 1 juni 2026
Delen